The variable costs per unit are $22 when a company produces 28,000 - 15411

Solution Posted by
yousafbhutta

yousafbhutta

Rating : (28)C
Solution Detail
Price: $0.50
  • From: Business,
  • Posted on: Sun 24 Feb, 2013
  • Request id: None
  • Purchased: 0 time(s)
  • Average Rating: No rating
Request Description

The variable costs per unit are $22 when a company produces 28,000 units of product. What are the variable costs per unit when 30,000 units are produced?
 
$21.50.

$22.00.
 
$20.50.
 
None of these.
 
$21.00.
                                       

Solution Description

 

The variable costs per unit are $22 when a company produces 28,000 units of product. What are the variable costs per unit when 30,000 units are produced?