Olympus Company sells 1,400 units per month at a price of - 13483

Solution Posted by
yousafbhutta

yousafbhutta

Rating : (28)C
Solution Detail
Price: $3.00
  • From: Business,
  • Posted on: Fri 24 Aug, 2012
  • Request id: None
  • Purchased: 0 time(s)
  • Average Rating: No rating
Request Description

 

Olympus Company sells 1,400 units per month at a price of $28.00 per unit. The variable cost is $22.50 per unit. Fixed costs are $6,900 per month. Please prepare a contribution margin income statement in the format provided here.

 

   
   
   
   
   

 

 

 

Solution Description

 

If you will give me A+++ rating with y

Attachments
Olympus Company sells 1.docx
Olympus Company...