Mifflin Corporation manufactures a single product. The standard cost - 10506

Solution Posted by


Rating : (28)C
Solution Detail
Price: $1.50
  • From: Business,
  • Posted on: Mon 28 May, 2012
  • Request id: None
  • Purchased: 0 time(s)
  • Average Rating: No rating
Request Description


Mifflin Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below.



Direct materials-1 pound plastic at $7.00 per pound

$ 7.00


Direct labor-1.7 hours at $11.80 per hour



Variable manufacturing overhead



Fixed manufacturing overhead



Total standard cost per unit



The predetermined manufacturing overhead rate is $8.91 per direct labor hour ($15.14 ÷ 1.7). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 8,670 direct labor hours (5,100 units) for the month. The master budget showed total variable costs of $579,380 ($7.50 per hour) and total fixed overhead costs of $200,850 ($2.60 per hour). Actual costs for October in producing 5,000 units were as follows.



Direct materials (5,200 pounds)

$ 37,960


Direct labor (8,290 hours)



Variable overhead



Fixed overhead



     Total manufacturing costs



The purchasing department buys the quantities of raw materials that are expected to be used in production each month. Raw materials inventories, therefore, can be ignored.




Compute all of the materials, labor, and total overhead variances.  (Round computations and final answers to 0 decimal places, e.g. 125.)


Total materials variance



Materials price variance



Materials quantity variance



Total labor variance



Labor price variance



Labor quantity variance



Total overhead variance






Solution Description


Please give me your A+++ rating in it and you will get t

AP25 solution.docx
AP25 solution.d...