Math Mcq help................... - 22259

Solution Posted by
Helping_guy

Helping_guy

Rating : No Rating
Solution Detail
Price: $1.00
  • From: Mathematics,
  • Posted on: Sat 10 Aug, 2013
  • Request id: None
  • Purchased: 0 time(s)
  • Average Rating: No rating
Request Description
hance, Inc. sold 3,000 units of its product at a price of $72 per unit. Total variable cost per unit is $51, consisting of $32 in variable production cost and $19 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing.
$216,000
$96,000
$120,000 ($90,000) $63,000
 
Solution Description

hance, Inc. s