MATH 126 Week 2 Discussion 1(SET 2) - 92514

Solution Detail
Price: $15.00
  • From: Mathematics, Calculus
  • Posted on: Thu 30 Jul, 2015
  • Request id: None
  • Purchased: 0 time(s)
  • Average Rating: No rating
Request Description
This Discussion should be an eye opener for most students. We will look at our food shopping trends and how we spend our money. The outcomes should reveal some interesting facts. 1. Save a cash register receipt from a shopping trip to the food market, or borrow one from a family member or friend. The cost of four prepackaged food items that are sold by weight and the cost of at least three fresh fruits, or vegetables need to appear on the receipt. If you have no access to a receipt with these items, then you will need to go to the store and write down the cost information, or find a grocery advertisement online. Do not use liquids such as milk, juice, or soda because these are sold by volume and not by weight. Also, do not include ingredients like flour, sugar, oil, dry beans, etc. because these items are not prepackaged foods...
Solution Description

This Discussion should be an eye opener for most students. We will look at our food shopping trends and how we spend our money. The outc

Attachments
MATH_126_Week_2_Discussion_1(SET_2).doc
MATH_126_Week_2...